Rynek mieszkaniowy hamuje. Spada liczba pozwoleń na budowę i rozpoczynanych konstrukcji

Polski rynek mieszkaniowy wyraźnie hamuje. Liczba rozpoczętych budów jest zdecydowanie mniejsza niż rok temu, a nowych pozwoleń na budowę nie przybywa aż tak dużo jak kiedyś. Maleje także liczba lokali oddanych do użytkowania.

W kwietniu w porównaniu do marca 2022 r. spadła zarówno liczba mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w kwietniu 2022 r. wyniosła 20,2 tys., czyli spadła o 23,2 proc. rok do roku i o 14,6 proc. wobec marca. Wydano w kwietniu pozwolenia na budowę 27,8 tys. mieszkań, co oznacza wzrost rok do roku 2,5 proc. (to dużo niższe tempo niż w poprzednich latach). W porównaniu do marca spadek sięga 7,4 proc. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w kwietniu spadła o 1,3 proc. rok do roku, do 18,8 tys. To mniej o 10,7 proc. niż w marcu. Deweloperzy oddali w tym czasie do użytkowania 11,25 tys. mieszkań (-1 proc. rok do roku), w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,7 proc.