Problemy płynnościowe kolejnej chińskiej firmy budowlanej

Piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) zakończyła się spadkami głównych indeksów. Wskaźnik WIG20 stracił 1,2%, dotrzymując kroku innym korygującym się indeksom na Starym Kontynencie. Warto zwrócić uwagę, że jedynie akcje Kruka zanotowały wzrost, wynoszący +4,2%. To wynik pozytywnego przyjęcia świetnych wyników finansowych za drugi kwartał. Gwiazdą sesji w drugiej linii spółek był natomiast Budimex, którego akcje podrożały niemal o 16%, po informacji o dołączeniu od września do indeksu MSCI Poland. Ten wystrzał kursu miał istotny wpływ na solidną zwyżkę indeksu mWIG40, wynoszącą 1,6%. Słabiej wypadł indeks sWIG80, zaliczając spadek o 0,2%.

Podobnie jak w Europie, sesja na rynkach amerykańskich przebiegała pod znakiem przeceny. Indeksy S&P500 oraz Nasdaq straciły odpowiednio 0,1% i 0,7%. Lipcowa inflacja PPI okazała się nieco wyższa od oczekiwań, wynosząc 0,8% r/r (konsensus wynosił 0,7% r/r). Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych kontynuowały wzrost, zapoczątkowany w czwartek na fali słabego wyniku aukcji obligacji 30-letnich. Decyzja Fitch o obniżeniu ratingu USA sprawiła, że termin aukcji nie był szczęśliwy. Niemniej jednak, obecne poziomy rentowności uważane są za atrakcyjne, biorąc pod uwagę zbliżający się koniec cyklu podwyżek.

W tym tygodniu szczególnie interesujące będą publikacje danych dotyczących produkcji i sprzedaży detalicznej w Chinach i USA. W środę poznamy „minutes” z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (Fed), podczas którego podniesiono stopy o 25 pb. Ponadto, inwestorzy będą z uwagą obserwować dalsze losy chińskiego dewelopera Country Garden. Problemy płynnościowe tego przedsiębiorstwa narosły w ostatnim czasie do tego stopnia, że nie było w stanie spłacić 22,5 mln USD odsetek z tytułu wyemitowanych obligacji dolarowych. W weekend firma ogłosiła zawieszenie obrotu ponad dziesięcioma emisjami typu „onshore” bez podania terminu wznowienia handlu. Sytuacja na chińskim rynku nieruchomości wydaje się być na tyle poważna, że może wymagać szeroko zakrojonej pomocy i interwencji ze strony Pekinu. Akcje Country Garden zanurkowały w poniedziałek o ok. 17%, a od początku roku firma przeceniła się już o ok. 70%.

W momencie pisania komentarza większość indeksów azjatyckich zniża się. Problemy chińskiego dewelopera mają szczególny wpływ na indeks Hang Seng, który traci około 2,4%. Jest bardzo prawdopodobne, że spadki rozpoczną również sesję na europejskich indeksach. Nasilenie problemów firmy Evergrande, które pojawiły się jesienią 2021 roku, wydaje się mieć dalsze konsekwencje poza Azją. Z tego powodu nie można wykluczyć, że problemy Country Garden staną się pretekstem do przyspieszenia trwającej obecnie korekty na rynkach akcyjnych.