Złoto osiąga nowy historyczny szczyt, gdy dane z USA wzmacniają nadzieje na obniżkę stóp w czerwcu

Ceny złota kontynuowały swój rekordowy bieg w poniedziałek, gdy najnowsze dane pokazujące spowolnienie trendu inflacyjnego w USA zwiększyły oczekiwania, że Rezerwa Federalna może dostarczyć swoją pierwszą obniżkę stóp procentowych w czerwcu.

Niższe stopy procentowe redukują koszt alternatywny posiadania złota.

Cena złota na rynku spot wzrosła o 1% do 2,254.71 dolarów za uncję, po osiągnięciu wcześniej w sesji rekordowego maksimum 2,262.19 dolarów. Kontrakty terminowe na złoto w USA wzrosły o 1,7% do 2,275.60 dolarów.

„Nieco niższa niż oczekiwano amerykańska inflacja z zeszłego piątku wspiera perspektywę środkorocznej obniżki stóp przez Fed,” powiedział analityk UBS, Giovanni Staunovo.

Dane z piątku pokazały, że ceny w USA zmniejszyły się w lutym, utrzymując obniżkę stóp procentowych przez Fed w czerwcu na stole. Przewodniczący Fedu, Jerome Powell, powiedział, że dane inflacyjne z lutego są „bardziej w linii z tym, co chcemy zobaczyć.”

Rosnące oczekiwania na obniżkę stóp, popyt na bezpieczne aktywa i zakupy przez banki centralne w obliczu napięć geopolitycznych zwiększyły wartość złota o ponad 9% w tym roku.

„Rynki będą teraz chciały zobaczyć, czy dane o zatrudnieniu potwierdzą miękkie lądowanie na rynku pracy w USA. Trwały solidny popyt również pomaga żółtemu metalowi, chociaż wyższe ceny mogą wpłynąć na popyt na biżuterię,” powiedział Staunovo.

Ceny złota osiągnęły również rekordowe poziomy w innych walutach, w tym euro, juanie, rupiach indyjskich i funtach szterlingów.

Indyjskie kontrakty terminowe na złoto osiągnęły w poniedziałek historyczne maksimum, śledząc zyski na rynkach zagranicznych i ograniczając popyt w drugim największym na świecie konsumentem tego cennego metalu, powiedzieli dealerzy.

„Dzisiejsza akcja cenowa ma miejsce w bardzo niskim środowisku płynności – większość rynków europejskich i wiele rynków APAC jest nadal zamknięta z okazji Poniedziałku Wielkanocnego. Dlatego nie byłoby zaskoczeniem, gdyby te ruchy odwróciły się, gdy uczestnictwo odbuduje się później w tygodniu,” powiedział Ilya Spivak, szef globalnej makroekonomii w Tastylive.