Deszcz spowodował lawinę błotną w alpejskich miastach we Włoszech. Poważne zniszczenia

We włoskiej miejscowości Bardonecchia miała miejsce lawina błotna, która stanowi wynik intensywnych opadów deszczu. W efekcie ulice w tej górskiej dolinie Val di Susa pokryły się gęstym błotem. W niedzielę wieczorem doszło do spadku lawiny błotnej w rejonie, gdzie ulewne deszcze były powszechne. Dodatkowo, obfite opady przyczyniły się do podniesienia poziomu wód w rzekach i potokach.

Błotna fala dotknęła centrum miasta, spowodowawszy zakłócenia. Według doniesień włoskich mediów, wiele budynków utraciło dostęp do prądu, a główne obszary turystycznego miasta zostały zalane błotem. Alberto Cirio, gubernator regionu Piemont, potwierdził brak zgłoszeń ofiar śmiertelnych. Pierwotnie zaginionych pięć osób odnaleziono.

Gubernator Cirio zaznaczył, że choć skutki są poważne, odnalezienie wcześniej uważanych za zaginione osób to pozytywne wieści. Wyraził również wdzięczność za gotowość rządu do pomocy w radzeniu sobie z sytuacją.

W związku z gwałtownym pogorszeniem pogody, władze przeprowadziły w niedzielę ewakuację łącznie 60 osób, które mogły powrócić do swoich domów w poniedziałek. Ponadto, w nocy z niedzieli na poniedziałek, grupa obozowiczów została ewakuowana z obszaru górskiego Rochemolles, po tym jak ich namioty znalazły się w pułapce błotnej lawiny.

Straż Pożarna we Włoszech pracuje nad oczyszczeniem dróg z gruzu i błota. W swoich mediach społecznościowych informuje, że udało im się uratować sześć osób z przewróconego kampera.

Bardonecchia to miejscowość w regionie Piemont, położona na wysokości 1300 metrów nad poziomem morza. To popularny obszar we włoskich Alpach, gdzie zimą można jeździć na nartach i snowboardzie, a latem cieszyć się wędrówkami po górach.