Chiny: Władze wzywają do „rozprawienia się” z protestami przeciwko polityce „Covid zero

Komitet Polityczno-Prawny Komunistycznej Partii Chin powiedział we wtorek, 29 listopada, że kluczowe jest „zdecydowane rozprawienie się z działaniami przestępczymi mającymi na celu naruszenie porządku społecznego zgodnie z prawem i zdecydowana ochrona stabilności społecznej”.

Chiny dokręcają śrubę w sprawie protestów. Najwyższy organ bezpieczeństwa Chin wezwał do „rozprawienia się” we wtorek 29 listopada, dwa dni po protestach przeciwko ograniczeniom zdrowotnym i dla większej ilości swobód nie widzianych od 1989 roku.

Komisja Polityczno-Prawna Komunistycznej Partii Chin – która nadzoruje egzekwowanie prawa – powiedziała, że „konieczne jest rozprawienie się z infiltracją i działaniami sabotażowymi wrogich sił zgodnie z prawem”, zgodnie z protokołem z posiedzenia opublikowanym przez państwową China News Agency. Organ powiedział, że kluczowe jest „zdecydowane rozprawienie się z działaniami przestępczymi mającymi na celu naruszenie porządku społecznego zgodnie z prawem i zdecydowana ochrona stabilności społecznej”.

Polityka zdrowotna, która jest „naprawdę zbyt surowa
Po gorączkowym weekendzie, intensywne rozmieszczenie policji w głównych miastach Chin najwyraźniej odstraszyło protestujących we wtorek – podała AFP w Pekinie i Szanghaju. Uczestnicy weekendowych protestów w Pekinie powiedzieli AFP w poniedziałek, że otrzymali telefony od policji z zapytaniem o miejsce ich pobytu. Frustracja z powodu drakońskich środków podjętych w celu zwalczania Covida była nadal wyczuwalna. „Polityka (zero Covid) jest naprawdę zbyt surowa” – powiedział AFP 17-letni przechodzień w Szanghaju, który chciał zachować anonimowość – „zabija więcej ludzi niż Covid”.

Obowiązująca od prawie trzech lat polityka zdrowotna była w miniony weekend celem protestów w kilku miastach, w których wielokrotnie dochodziło do blokad. Tłem była również głęboka frustracja systemem politycznym, o czym świadczyły hasła skandowane przez protestujących, z których część domagała się odejścia Xi Jinpinga i Partii Komunistycznej od władzy.