Szallas Group nabywa rumuńskiego operatora turystycznego LitoralulRomanesc

Grupa Szallas, będąca częścią polskiej grupy Wirtualna Polska Holding, ogłosiła przejęcie 80% udziałów w rumuńskim operatorze turystycznym Creative Eye, który zarządza platformą online LitoralulRomanesc.ro, za kwotę 16,8 miliona euro, skorygowaną o gotówkę netto na dzień zamknięcia transakcji.

Umowa poszerzy ofertę rumuńskiego operatora turystycznego Travelminit.ro, który Grupa Szallas przejęła już w 2020 roku.

„Przejęcie LitoralulRomanesc.ro to kamień milowy w naszym rozwoju w tym kraju. Jest to połączenie dwóch biznesów, które działają w turystyce, ale mają różne, a jednocześnie komplementarne cechy,” powiedział Ferenc Rigo, CEO Grupy Szallas.

„Travelminit koncentruje się na wypoczynku w mniejszych, wewnętrznych obiektach noclegowych, podczas gdy Litoralul Romanesc jest liderem wśród wakacyjnych wypadów nad rumuńskie wybrzeże. Razem będziemy mogli zaoferować naszym klientom kompleksową ofertę turystyczną,” dodał Rigo.

Z prawie 20-letnim doświadczeniem na lokalnym rynku turystycznym, Creative Eye/LitoralulRomanesc jest największym sprzedawcą wakacji w kurortach nad Morzem Czarnym, zarówno pod względem liczby turystów, jak i obrotów.

Planowana sprzedaż pozostałych 20% udziałów w 2025 roku podniesie wartość transakcji do 21 milionów euro.

Docelowa firma ma portfolio ponad 500 jednostek noclegowych, w których w 2023 roku turyści zarezerwowali pobyty o łącznej wartości przekraczającej 45 milionów euro, co przełożyło się na 3 miliony euro EBITDA.

Sprzedawcą jest lokalny przedsiębiorca Ionut Nedea, właściciel Creative Eye.

Pierwszy etap transakcji z udziałem Creative Eye/LitoralulRomanesc, który zostanie sfinalizowany po spełnieniu warunków zawieszających, zwłaszcza za zgodą Rady ds. Konkurencji, obejmuje przejęcie 80% rumuńskiej firmy przez Grupę Szallas.

Pozostałe 20% firmy zostanie przejęte przez Grupę Szallas w 2025 roku, po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych za 2024 rok, na podstawie mechanizmu cenowego ustalonego w umowie sprzedaży.

Pozostałe aktywa znajdujące się pod zarządem firmy Creative Eye — Hotel Opal w Jupiterze i marka Amelie (apartamenty hotelowe) w Mamaia — będą przedmiotem procesu wydzielenia, które zostaną przejęte przez nową firmę należącą do Ionut Nedea.

Cały zespół, w tym Nedea, będzie kontynuował pracę w firmie, która będzie dalej operować marką LitoralulRomanesc.