Kto jeszcze jako trzeci w grupie awansuje do 1/8 finału?

Wieczorem w fazie grupowej Mistrzostw Europy zapadną ostateczne decyzje. Ponieważ również czterech najlepszych trzecich drużyn z grup awansuje dalej, wiele jest jeszcze do wyjaśnienia – jednak jedna gwiazda światowej klasy już opłakuje swoje odpadnięcie. Przegląd sytuacji.

Przed ostatnimi czterema meczami grupowymi tych Mistrzostw Europy w piłce nożnej jedno jest pewne: Chorwacja jest poza grą. Finalista Mistrzostw Świata z 2018 roku, z starzejącą się gwiazdą Luką Modrićem, zajął trzecie miejsce w swojej grupie B, zdobywając zaledwie dwa punkty. To, że to nie wystarczy, stało się jasne już we wtorek wieczorem, kiedy dokonano pierwszych decyzji w rankingu najlepszych trzecich drużyn po zakończeniu czterech z sześciu grup.

Ostateczne decyzje, które czwórka drużyn dołączy do sześciu zwycięzców grup i sześciu drugich drużyn, zapadną w środę. Wtedy to najpierw grupa E (18:00) a następnie grupa F (21:00) zakończą swoje zmagania w trzeciej kolejce.

Oto dzisiejsze mecze:
18:00: Słowacja – Rumunia (TV: ARD i MagentaTV) oraz Ukraina – Belgia (TV: RTL i MagentaTV).

21:00: Gruzja – Portugalia (TV: RTL i MagentaTV) oraz Czechy – Turcja (TV: ARD i MagentaTV).

Tak obecnie wygląda tabela trzecich drużyn w grupach, które zakończyły już fazę grupową.

Holandia i Słowenia są pewne awansu, Chorwacja choć wciąż jest wśród najlepszych czterech drużyn, zostanie zepchnięta i odpadnie. Węgry, które również rozegrały trzy mecze i zakończyły grupę A na trzecim miejscu, muszą jeszcze czekać na rozwój wydarzeń. Przegląd sytuacji:

Jak Węgry mogą awansować?
Jeśli Czechy (przeciwko Turcji) i Gruzja (przeciwko Portugalii) nie wygrają, Węgry awansują. Jeśli oba zespoły wygrają, Węgrom grozi odpadnięcie. Jeśli Turcja zakończy grupę jako trzecia po porażce, wszystko będzie zależeć od różnicy bramek. Turcja mogłaby sobie pozwolić na porażkę różnicą do dwóch bramek. Aby Węgry mogły wyprzedzić trzeciego w grupie E, w meczach tej grupy nie może być remisu. Zamiast tego potrzebne są dwa wyraźne zwycięstwa.

Jak wygląda sytuacja dla trzeciego w grupie E?
Rumunia, Belgia, Słowacja i Ukraina mają po trzy punkty. Jeśli jedno z dwóch spotkań Słowacja przeciwko Rumunii lub Ukraina przeciwko Belgii zakończy się remisem, trzecia drużyna awansuje. Ciekawe będzie, czy Słowacja i Rumunia będą grały zbyt ofensywnie – remis da awans obu drużynom. Jeśli wieczorem ani Czechy, ani Turcja nie wygrają, dla trzeciej drużyny grupy E każdy wynik będzie wystarczający. Nawet minimalne porażki pozwolą im utrzymać się przed Węgrami (-3 bramki).

Jak wygląda sytuacja dla trzeciego w grupie F?
Czechy i Gruzja mają po jednym punkcie, co jest za mało. Nawet remis dla Czechów (przeciwko Turcji) i Gruzinów (przeciwko Portugalii) nie wystarczy. Jeśli Czechy i Gruzja wygrają swoje mecze, oba zespoły z czterema punktami awansują. Jeśli Gruzja i Turcja wygrają, Gruzja jako trzecia z czterema punktami również awansuje. Jeśli Czechy i Portugalia wygrają, Turcja z trzema punktami będzie trzecia – wtedy różnica bramek będzie decydująca w porównaniu z Węgrami i ewentualnie trzecim zespołem z grupy E.