Caruana Zachowuje Skromne Prowadzenie Przed Finałową Rundą

Czwarty dzień pełen remisów oznacza, że GM Fabiano Caruana, który dziś zmierzył się z GM Praggnanandhaa Rameshbabu, przystępuje do finałowej rundy Superbet Chess Classic Romania z półpunktowym prowadzeniem. Najdłuższa partia rundy, pomiędzy GM Nodirbekiem Abdusattorovem a GM Bogdanem-Danielem Deaciem, trwała prawie sześć godzin.

Pozostałe remisy miały miejsce w partiach GM Alireza Firouzja vs. GM Ian Nepomniachtchi, GM Maxime Vachier-Lagrave vs. GM Wesley So oraz GM Gukesh Dommaraju vs. GM Anish Giri.

W dniu, który był Dniem Niepodległości w USA, dniem wyborów w Wielkiej Brytanii, urodzinami GM Alexeia Shirova oraz Dniem Alicji w Krainie Czarów, odbyły się także pewne uroczystości w Bukareszcie. Olimpijski znicz szachowy przejeżdżał przez miasto w drodze do Budapesztu — tradycja zapoczątkowana przed Olimpiadą Szachową w Chennai w 2022 roku.

Jednak świętowanie wśród uczestników turnieju będzie musiało poczekać do ostatniego dnia, ponieważ ponownie byliśmy świadkami pięciu remisów i braku zmian w klasyfikacji. Caruana będzie bronić swojego półpunktowego prowadzenia jutro jako czarny przeciwko Giriemu, który nadal szuka swojego pierwszego zwycięstwa.

Abdusattorov był widocznie rozczarowany, gdy zgodził się na remis po pięciu godzinach i 55 minutach oraz 84 posunięciach. Najwyraźniej czuł, że był bardzo blisko zwycięstwa, ale to prawdopodobnie było jakieś optyczne złudzenie. Mając skoczka i wieżę przeciwko wieży i gońcowi, jego pozycja była przyjemniejsza do gry, ale nigdy wyraźnie lepsza.

Otwarcie było popularnym Ruym Lopezem i miało ciekawy teoretyczny zwrot. Posunięcie Deaca 11…f6 zostało zagrane tylko raz wcześniej, w 1888 roku, w partii trzykrotnego mistrza Holandii Arnolda van Foreesta, pradziadka GM Jordena van Foreesta.

To była największa partia rundy na papierze: lider turnieju przeciwko jednemu z trzech zawodników na drugim miejscu. Indyjski GM mógł objąć prowadzenie, wygrywając, więc musiał być zadowolony, osiągając dynamiczną pozycję w grze środkowej.

„To linia walki, którą wybrałem, nie jest tak, że Biały jest lepszy, ale gram z bardzo niezrównoważoną strukturą, więc mam dodatkowego pionka centralnego, on ma przestrzeń z d4, ale pionek d4 jest potencjalnie trochę słaby,” zauważył Caruana.

W 14. posunięciu rozpoczęła się seria wymian, co znacznie uprościło pozycję. Caruana być może nadal liczył na niewielką przewagę, mając gońca przeciwko skoczkowi, ale to nie było nic wielkiego. „Może nie miałem żadnych realnych szans,” powiedział. „On jest bardzo stabilnym zawodnikiem; jest bardzo dokładny.”

To mogła być bardzo ekscytująca partia. Około 24. posunięcia Caruana czuł, że Giri trochę przejmuje inicjatywę; podobał mu się skoczek na h4. „Wygląda na to, że Anish gra dobrą partię,” powiedział.

To było dość rozczarowujące, gdy zawodnicy nagle powtórzyli ruchy. „Nie mam naprawdę aktywnego planu,” wyjaśnił Giri. „Biały ma wszystkie te opcje z f5 lub Bxf6 i Nh5 i ja tylko czekam i reaguję, więc z mojej perspektywy dobrze jest powtórzyć.”

Gukesh jednak powiedział swojemu przeciwnikowi po partii, że myślał, że zarówno opcje z f5, jak i Bxf6 nie działają i że nie widział ruchu. Innymi słowy, żaden z graczy naprawdę nie lubił swojej pozycji.