Czeska artystka wizualna i ilustratorka Kveta Pakovská umiera w wieku 94 lat

Wielokrotnie nagradzana czeska artystka wizualna i ilustratorka Kveta Pakovská, uważana za wzór w dziedzinie ilustracji dla dzieci, zmarła w poniedziałek w wieku 94 lat – ujawniła czeska prasa.

Kveta Pakovská, która urodziła się w Pradze w 1928 roku, zajmowała się głównie rzeźbą i malarstwem, ale na arenie międzynarodowej wyróżniła się właśnie w grafice oraz w awangardowej i eksperymentalnej ilustracji dla dzieci.

Międzynarodowa Rada ds. Książek dla Młodzieży (IBBY), która w 1992 roku przyznała jej nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, wspominała dziś jej „ogromny wkład w sztukę książki ilustrowanej”.

Kveta Pakovská była „inspiracją i punktem odniesienia dla pokoleń ilustratorów [książek] dla dzieci”, pozostawiając po sobie serię książek „uznanych na całym świecie za ich geometryczne kształty i żywe kolory”, podało IBBY na Twitterze.

Autorka, będąca pod wpływem sztuki nowoczesnej, awangardowej i pop-artu, była uważana za artystkę odważną w podejściu do samego formatu książki obrazkowej i nowatorską w pracy w bardziej eksperymentalnej i kreatywnej ilustracji dla dzieci.

Twórczość Kvety Pakovskiej, licząca około 50 tytułów, zarówno wznawiająca klasyczne opowieści, takie jak „Piotruś i wilk” czy „Jaś i Małgosia”, jak i obejmująca współpracę z pisarzami oraz książki informacyjno-dydaktyczne, jest praktycznie nieznana na rynku portugalskim.