Inflacja w sierpniu. GUS podał nowe dane

W sierpniu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do sierpnia 2021 r. o 16,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Tym samym potwierdziła się prognoza z końca ubiegłego miesiąca. w stosunku do lipca ceny wzrosły o 0,8 proc.

W ciągu roku najbardziej podrożało użytkowanie mieszkania lub domu oraz nośniki energii – 27,4 proc. oraz transport – 19,5 proc.

Duży wzrost zanotowały także żywność i napoje – 17,5 proc. Więcej trzeba zapłacić także w restauracjach i hotelach – o 16,7 proc. Droższe jest także wyposażenie mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego – o 12,2 proc. oraz rekreacja i kultura 12,6 proc.

Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe trzeba zapłacić o 8,3 proc. więcej, a wydatki na zdrowie wzrosły o 7,4 proc. Edukacja jest droższa o 6,9 proc.

Jak podaje GUS, zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrosło o 0,4 proc. rok do roku, a liczba odbiorców o 1,2 proc.

Z kolei zużycie gaz.z sieci wzrosło o 18,2 proc. rok do roku, przy wzroście liczby odbiorców o 2,6 proc.

Inflacja w lipcu

Inflacja w lipcu wyniosła rok do roku 15,6 proc. poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane minimalnie różniły się od szacunku z początku lipca – według szybkiego szacunku w lipcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny wzrosły o 15,5 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 proc.

Wskaźnik inflacji obliczany jest w oparciu o wyniki badania cen towarów i usług konsumpcyjnych na rynku detalicznym oraz badania budżetów gospodarstw domowych, dostarczającego danych o przeciętnych wydatkach na towary i usługi konsumpcyjne. Dane te wykorzystywane są do opracowania systemu wag.