14. emerytura wypłacana co roku. Jarosław Kaczyński: Chcemy ją zmienić w trwałe świadczenie

Czternasta emerytura może zmienić swój charakter. Zamiast jednorazowego świadczenia emeryci dostawaliby dodatkowe środki co roku – wynika ze słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w sobotę spotkał się z działaczami i sympatykami w Kołobrzegu. Jarosław Kaczyński został zapytany o to, czy rewaloryzacja emerytur zostanie utrzymana mimo rosnącej inflacji.

O tym już mówiła minister Marlena Maląg. Rewaloryzacja będzie bardzo wysoka, będzie trzynastka, będzie czternastka. Czternastkę chcemy zmienić w trwałe świadczenie. Nie takie jednoroczne, jak było początkowo planowane, tylko trwałe. Co roku będzie czternastka – odpowiedział prezes PiS. 14. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, które pierwotnie miało być wypłacone jednorazowo w 2021 r. Pierwsze wypłaty „czternastek” ostatecznie ruszyły pod koniec sierpnia.

Maksymalna wysokość świadczenia to 1338,44 brutto, a więc dokładnie 1217,98 zł „na rękę”. Tyle pieniędzy dostali jednak tylko seniorzy z emeryturą lub rentą, która nie przekracza 2900 złotych brutto miesięcznie. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka była zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniosła 50 zł.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował w czwartek, że w tym roku łączna kwota przeznaczona na 13. i 14. emeryturę wyniosła prawie 25 mld zł.